Володіння електрошокером та його використання

Електрошокер — зброя контактної або безконтактної дії, вражаюча сила якої полягає у впливі розрядів різного ступеня тривалості та напруги, яка може спричинити від звичайного скорочення м’язів до втрати свідомості і перебування у шоковому стані від 5 до 30 хвилин.

 

Реакція організму на дію шокера набагато об’ємніше фізичного болю, що відчувається від ураження струмом. Різке і часте скорочення м’язів призводить до тимчасової втрати їх працездатності. Одночасно з цим відбувається блокування імпульсів нервових волокон і короткочасне порушення роботи нервовово-м’язової системи.

 

Ефект від застосування електрошокера посилюється, якщо супротивник перебуває під впливом наркотичних, психотропних речовин, алкоголю, або у перезбудженому стані. У цьому основна відмінність застосування електрошокових пристроїв  від використання газових балончиків і пневматичної зброї. Шокер діє, навіть якщо організм супротивника  знаходиться в стані зниженої чутливості або після застосування стимуляторів.

 

При застосуванні електрошоку, одяг не є перешкодою, сила розряду здатна пробити декілька шарів тканини при щільному зіткненні шокера з тілом супротивника. Застосування електрошокера в цих зонах дозволяє досягти швидкого ефекту і вмить нейтралізувати атаку супротивника.

 

Водночас, слід звернути увагу, що на сьогоднішній день в Україні електрошокером є лише один прилад -«ИР-4», що виготовляється Харківським інститутом електродинаміки, усе інше з юридичної точки зору – є відлякувачем собак, ліхтариком, розрядником, приладом, що імітує електрошокер тощо.

 

Кому дозволено володіти електрошокерами?

 

Згаданий вище електрошокер  «ИР-4» є спеціальнм засобом, володіння яким і використання якого дозволено виключно працівникам правоохоронних органів. Порядок його застосування затверджено Наказом МВС № 101 від 13. 02. 1998 р. «Про затвердження Інструкції про порядок застосування електрошокових пристроїв (електрошокерів)».

 

Щодо володіння і  використання усіх інших моделей електрошокерів, то ситуація тут досить неоднозначна. Так, 17 червня 1992 р. Верховна Рада України прийняла Постанову «Про право власності на окремі види майна». До даного нормативно-правового акта був доданий перелік видів майна, яке не може знаходитись у власності громадян, громадських об’єднань, міжнародних організацій і юридичних осіб інших держав на території України. В пункті 38 переліку були вказані електрошокові пристрої.

 

Вказана постанова була прийнята на підставі Закону України, що діяв на той момент, «Про власність» від 07.02.1991 року. Вказаний закон втратив силу з 20 червня 2007 року на підставі Закону України «Про внесення змін і визнання що втратили силу деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Цивільного кодексу України». Отже, на сьогодні дана постанова не чинна.

 

В результаті цього, поки що в Україні не існує жодного спеціального нормативно-правового акта, який би дозволяв або забороняв громадянам, які не є працівниками правоохоронних органів, володіти усіма іншими (крім «ИР-4») моделями електрошокерів. А враховуючи положення ст. 19 Конституції України, згідно якої ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, володіння такими моделями та їх використання громадянами фактично дозволено.

 

Правопорушення, вчинювані з допомогою електрошокера, а також як запобігти їх вчиненню?

 

Сам факт володіння електрошокером, не кажучи вже про його використання, може бути підставою притягнення його власника до адміністративної, а в деяких випадках — і до кримінальної відповідальності. Так, ст. 195-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність у вигляді штрафу розміром від 4-ох до 7-и неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 60 до 105 грн.) з конфіскацією електрошокового пристрою у випадку допущення особою порушення порядку виробництва, придбання, зберігання чи продажу електрошокових пристроїв, що застосовуються правоохоронними органами. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке правопорушення, тягнуть  за собою накладення штрафу від 5-ти до 10-ти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 85 до 170 грн.) з конфіскацією електрошокового пристрою.

 

Коментуючи положення даної статті, слід зробити кілька зауважень:

1. В статті чітко вказано, що санкції можуть застосовуватись лише до тих осіб, які володіють електрошокерами, що застосовуються правоохоронними органами (а оскільки правоохоронцями застосовуються пристрої виключно марки «ИР», то можна зробити висновок, що власники інших моделей електрошокерів не можуть притягуватися до адміністративної відповідальності).

 

2. Припустимо, співробітник правоохоронних органів вилучає у вас будь-який з китайських приладів, стверджуючи що ви маєте його незаконно. Згідно чинного законодавства, цей прилад має бути відправлений на дослідження (експертизу) експертам-криміналістам. Експерти повинні дати висновок,  чим є цей прилад. Жодна лабораторія на Україні не має в розпорядженні матеріально-технічної бази і зареєстрованої методики досліджень приладів, схожих з електрошокерами. Через це дати чітку відповідь «електрошокер це або відлякувач собак» експерти не зможуть. Згідно із законом, експертиза не може тривати більше 14 днів, тому виріб має бути вам повернено.

 

3. Окрім того, на сьогодні не існує законодавчої процедури надання дозволів на носіння електрошокерів  (як, наприклад, щодо надання дозволів на володіння вогнепальною або холодною зброєю, що здійснюється управліннями дозвільної системи МВС). Отже, носити електрошокер в Україні може будь-хто.

 

Власники електрошокерів можуть бути притягнені до кримінальної відповідальності у випадку вчинення з їх використанням тих чи інших злочинів. Але ми зупинимося на випадках, коли особа, застосовуючи даний пристрій для самозахисту, здійснює дії, що кваліфікуються як злочин. Захищаючись, особа може нанести нападнику легкі (умисне легке тілесне ушкодження — ст. 125 Кримінального кодексу), середньої тяжкості або тяжкі тілесні ушкодження (відповідальність за ст. 121, 128 Кримінального кодексу) (визначення ступеня нанесених тілесних ушкоджень здійснюється на основі Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджених Наказом МОЗ № 6 від 17.01.95), або спричинити його смерть (вбивство з необережності або при перевищенні заходів необхідної оборони — ст. 118 та 119 Кримінального кодексу).

 

Для уникнення таких наслідків, у разі застосування електрошокера з метою самозахисту необхідно враховувати таке:

 

1. Як правило, дія електрошокера не викликає довготривалого розладу здоров’я, мінімальний травматичний ефект зводиться до виникнення двох невеликих плям на шкірі в місці контакту з електродами (такі плями будуть більшими в разі, якщо електроди не торкалися шкіри, такі сліди у більшості випадків зникають максимум через 2 години і дуже рідко — протягом часу більше однієї доби, але так чи інакше, ніякі дослідження не можуть виявити відбитки або порушення в тканинах через 48 годин незалежно від того, до якої частини тіла прикладалася дія).

 

2. При застосуванні електрошокера, не можна завдавати вражень в області голови, шиї та серця. Найбільш чутливими є нижні частини кінцівок, сонячне сплетення, низ живота, верхня частина стегон, підколінні западини.

 

3. Оскільки при застосуванні електрошокера більше 3-ох секунд можлива короткочасна втрата свідомості нападника, слід у такому випадку запобігти падінню враженого струмом на предмети, контакт з якими (удар тощо) може спричинити отримання ним  тілесних ушкоджень.

 

Також у випадку втрати свідомості нападником краще за все спробувати викликати міліцію і не залишати його на самоті, оскільки такі дії кваліфікуються як залишення у небезпеці (згідно ст. 135 Кримінального кодексу, під такими діями розуміється завідоме залишення без допомоги особи, яка перебуває у небезпечному для життя стані і позбавлена можливості вжити заходів для самозбереження внаслідок безпорадного стану, якщо той, хто залишив її без допомоги, сам поставив потерпілого в небезпечний для життя стан).

 

Підсумовуючи усе сказане вище, можна прийти до висновку, що водіння електрошокером покладає на громадянина обов’язок не порушувати права та законні інтереси інших осіб. А оскільки незнання чинного законодавства не звільняє від відповідальності у разі його порушення, то дана стаття має стати обов’язковим юридичним лікнепом для усіх власників електрошокерів, а також для тих хто планує їх придбати.

 

https://guard-lviv.com.ua/uk/zapresheni-li-elektroshokeri-v-ukraine.html

https://3222.ua/article/volodnnya_elektroshokerom_ta_yogo_vikoristannya_pravov_aspekti.htm