Про затвердження Інструкції про порядок застосування електрошокових пристроїв (електрошокерів)

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НАКАЗ

від 13 лютого 1998 року N 101

Про затвердження Інструкції про порядок застосування електрошокових пристроїв (електрошокерів)

З метою підвищення особистої безпеки працівників міліції та стримання агресивності правопорушників при їх затриманні наказую:

1. Затвердити Інструкцію про порядок застосування електрошокових пристроїв /електрошокерів/ — додається.

2. Начальникам ГУМВС України в Криму, м. Києві, Київській області, УМВС України в областях та м. Севастополі:

2.1. Забезпечити вивчення зазначеної Інструкції та повторне вивчення наказів МВС України N 364 — 95 р., N 865 — 95 р. з особовим складом органів та підрозділів ОВС та прийняти від нього заліки.

2.2. Дозволити закупку безпосередньо у підприємця-виробника електрошокерів, що пройшли випробовування в ДІУЦ «Спецтехніка» та мають позитивний висновок.

3. ГУВ та МТЗ (Кучеру А. П.), ГУАСМ (Білоконю М. В.), ДІУЦ «Спецтехніка» (Лоторєву В. О.) до 1 липня 1999 року на основі практичної експлуатації прийняти рішення щодо включення електрошокерів до табеля належності.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальників галузевих служб Міністерства, начальників ГУМВС-УМВС-УМВСТ.

 


ІНСТРУКЦІЯ
ПРО ПОРЯДОК ЗАСТОСУВАННЯ ЕЛЕКТРОШОКОВИХ ПРИСТРОЇВ (ЕЛЕКТРОШОКЕРІВ)

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Правовою основою застосування електрошокових пристроїв (далі — електрошокерів) є Закон України «Про міліцію» та постанова Кабінету Міністрів України N 829 від 04.08.97 р. «Про внесення змін до Правил застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку в Україні». До електрошокерів відносять пристрої, що використовують вражаючий ефект високовольтного розряду. Згідно з наказом МВС України N 364 від 06.06.95 р. до експлуатації допускаються тільки ті електрошокери, що пройшли випробування і мають позитивний технічний висновок ДІУЦ «Спецтехніка» МВС України.

Забороняється застосовувати електрошокери особам, які не пройшли навчання та не склали заліки по застосуванню спецзасобів.

2. ПРИЗНАЧЕННЯ ЕЛЕКТРОШОКЕРІВ

Електрошокери є засобами активної оборони працівників органів внутрішніх справ при охороні громадського порядку і призначені для стримування агресивності правопорушника, припинення опору з його боку при затриманні та відбиття нападу, а також для захисту від агресивних тварин.

3. ПОРЯДОК ЗАСТОСУВАННЯ

Для приведення в дію електрошокера необхідно зняти його з запобіжника, направити електродами на правопорушника і натиснути на пускову кнопку. В деяких випадках вигляд працюючого розрядника знижує агресивність правопорушника без безпосереднього ураження елекгрошокером. В разі необхідності припинення опору або відбиті я нападу з його боку необхідно працюючим елекгрошокером доторкнутися на 2 — 3 секунди до обраної точки на тілі правопорушника.

4. ЗАСОБИ БЕЗПЕКИ ПРИ КОРИСТУВАННІ

Категорично забороняється:

• застосовувати електрошокери в районі голови, шиї та статевих органів;

• перевищувати допустимий час впливу електророзряду на правопорушника, встановлений Інструкцією по експлуатації на кожний тип електрошокера;

• використовувати електрошокери, що мають зовнішні пошкодження та несправні запобіжну чи пускову кнопку;

• користуватися елекгрошокером у приміщеннях, де є легкозаймисті або вибухонебезпечні речовини.

Після здійснення ураження правопорушника йому в разі необхідності надається медична допомога.